wymiary: 130x96,5
oznaczenie autorskie: Sygn. d. śr.: J. Tchórzewski
opis: Jerzy Tchórzewski jeszcze w czasie studiów w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych związany był z awangardą skupioną wokół Tadeusza Kantora. Początkowo tworzył w duchu surrealizmu, malując obrazy o baśniowych, podbarwionych erotyzmem wątkach.
W latach sześćdziesiątych zwrócił się w kierunku malarstwa informel, skupiając uwagę na właściwościach i możliwościach barwy, także jako materii malarskiej. Zaczął tworzyć wizjonerskie kompozycje z dalekimi odniesieniami do form świata rzeczywistego, w których kolor tworzy zarówno gładkie, jak i mięsiste, zbrużdżone powierzchnie, niespokojne linie, układające się w dynamiczne struktury wywołujące wrażenie ruchu. Jest on też nośnikiem światła, czasem utajonego, to znów zjawiskowego, energetycznego, pulsującego w mikroskopijnych załomach farby.
Obraz Misterium V należy do wielkiej rodziny dzieł artysty, w których, jak mówił „przemieniał bierną materię plastyczną w pulsujący życiem organizm”. Tu nadał jej antropomorficzny kształt, wywołujący skojarzenia z siedzącą postacią kobiecą z uniesionymi w górę ramionami.
Wacława Milewska
ekspozycja: Galeria Sztuki Polskiej XX wieku,
Gmach Główny, al. 3 Maja 1
klucz: Grupa Krakowska >>>